Advanced search
Registered users
Username:

Password:

Log me on automatically next visit?

» Forgot password
» Registration
Random image

KRK03
KRK03
Comments: 0
Trapp


Galerie Fotograficzne SBK

Categories
Galeria Retro - Linia Bystrzycka i Walimska (412)
Idea "Galerii Retro" w całości poświęconej Linii Bystrzyckiej oraz jej odnodze do Walimia, powstała prawie 2 lata temu. Jednak dopiero teraz autor tego co właśnie czytacie i oglądacie znalazł dostateczną ilość czasu, chęci i motywacji, aby swoje plany wcielić w życie.

Niniejsza "Galeria Retro" nie zamierza naruszać żadnych praw autorskich. Czterema podstawowymi źródłami wykorzystanymi przy jej tworzeniu były:
- zbiory własne członków Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego,
- polskie i niemieckie wydawnictwa - czyli książki po prostu :),
- aukcje internetowe,
- zdjęcia prywatne.

Przy każdym zdjęciu jest zamieszczone źródło jego pochodzenia. Wprawdzie prawdziwi autorzy wszystkich zamieszczonych tu przedwojennych fotografii, pewnie dawno już nie żyją, ale jeśli ktokolwiek uważa, że dana pozycja powinna zniknąć z Galerii, to niech napisze do mnie maila (trapp@wp.pl), z krótkim uzasadnieniem dlaczego tak ma się stać.

Ze względu na swoje położenie w bardzo atrakcyjnym turystycznie regionie oraz piękno budowli inżynieryjnych Linia Bystrzycka "doczekała" się bardzo bogatej ikonografii. Jest to jedna z dwóch linii kolejowych znajdujących się obecnie na terenie Dolnego Śląska, których otwarcie upamiętniono wydając z tej okazji specjalną serię kartek pocztowych - drugą jest linią przebiegająca przez Szklarską Porębę.

W ciągu 41 lat jej istnienia na terenie państwa niemieckiego (1904-1945) Weistritztalbahn była fotografowana przez wiele różnych wydawnictw, ale bez większych problemów można wskazać te trzy najważniejsze:
- Aug.Tauch z Zagórza Śląskiego - wydawał kartki dedykowane specjalnie Linii Bystrzyckiej przedstawiające dworce, wiadukty oraz jej szczególnie atrakcyjne widokowo odcinki; pocztówki były wydawane w latach 1904-ok.1910 i właśnie z nich można się dowiedzieć jak wyglądała kolej w Górach Sowich na początku XX wieku,
- Ernst Geister ze Świdnicy - mniejsze niż Aug.Tauch wydawnictwo działało w latach ok.1925-ok.1930; lubił fotografować zwłaszcza dworce i wiadukty,
- Herm.Adam ze Świebodzic - to wydawnictwo musiało być prawdziwą potęgą w swoich czasach, a fotografowie p.Adama bywali chyba w każdym zakątku Dolnego Śląska; trudno byłoby chyba wymienić jakąś miejscowość na tym terenie dla której nie dałoby się znaleźć charakterystycznych kartek ze Świebodzic; charakterystycznych dlatego, iż w "najlepszym" okresie swojej działalności (lata 1930-1942), same zdjęcia były tak "ostre" i szczegółowe, a pocztówki tak starannie wydrukowane/wydane, że można by je spokojnie użyć nawet i dziś; dzięki właśnie tej staranności i szczegółowości możemy teraz podziwiać nie tylko przepiękne krajobrazy Gór Sowich (właśnie w takich zdjęciach specjalizował się Herm.Adam), ale również całą infrastrukturę kolejową + tabor kursujący po Linii Bystrzyckiej, fotografowany niejako "przy okazji".

Galeria jest ułożona zgodnie z prawidłowym przebiegiem linii:
Świdnica (Kraszowice km.60,7) -> Bystrzyca Dolna (km.62,2) -> Burkatów (km.63,5) -> Bystrzyca Górna (km.65,6) -> Lubachów (km.67,4) -> Zagórze Śląskie (km.71,2) -> Niedźwiedzica (km72,7) -> Jugowice (km73,8) -> Olszyniec (km75,5) -> Jedlina Dolna (km78,2) -> Jedlina Zdrój (km.82,1).

W galerii wydzieliłem (osobne niegdyś) miejscowości przez które przebiegała Kolejka Walimska - Sędzimierz i Walim.

A zupełnie osobno umieściłem Eröffnet'y - seria kartek wydana z okazji otwarcia Linii Bystrzyckiej oraz zdjęcia powojenne z czasów gdy ta linia jeszcze funkcjonowała.

Jeśli ktoś z odwiedzających tą galerię ma w swoich zbiorach pocztówki, których tu nie ma w ogóle lub są w bardzo kiepskiej jakości i chciałby się nimi podzielić to proszę o kontakt (trapp@wp.pl). Pocztówka zostanie umieszczona (lub nie - zgodnie z życzeniem właściciela) w galerii, a w ramach wymiany "elektronicznej" oferuje wszystkie poniższe widoczki w znacznie lepszej rozdzielczości - bez znaku wodnego oczywiście.

Eröffnet, Zdjęcia powojenne, Świdnica ...
Zawody drezynowe w Jugowicach (565)
Obrazy wykonane przez członków SBK jak i uczestników organizowanych przez nas zawodów drezynowych
2003, 2004, 2005 ...
Inne Imprezy (664)
Pozostałe imprezy
Rok 2016, Rok 2015, Rok 2014 ...
Różne Fotki (35)
Historyczne wydarzenia w dziejach SBK, Prace SBK, Pojazdy SBK ...
Galerie zdjęć członków SBK (691)
Galerie zdjęć poszczególnych członków SBK
A.Szynkiewicz, R.Wiernicki, M.Olkowski ...

2367 images in 214 categories.

New images
SS15-08
SS15-08 (Trapp)
Drezyniada w Stroniu Śląskim
Comments: 5
SS15-07
SS15-07 (Trapp)
Drezyniada w Stroniu Śląskim
Comments: 7
SS15-06
SS15-06 (Trapp)
Drezyniada w Stroniu Śląskim
Comments: 3

Currently active users: 1
There are currently 0 registered user(s) (0 among them invisible) and 1 guest(s) online.

Images per page: 

 

   

RSS Feed: Galerie Fotograficzne SBK (New images)